Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Długo nie rozróżniałam znaczenia pojęć takich jak: weganizm, wegetarianizm… Dopiero gdy zainteresowałam się tematem, ponieważ przestałam jeść mięso – zrozumiałam, że wyróżnia się kilka rodzajów diet wegetariańskich (jedna z nich to weganizm).

Pomagałam wychowywać dziecko w oparciu o zasady diety wegańskiej. Chłopiec, którym się opiekowałam był zdrowy, rozwijał się prawidłowo, nigdy nie stwierdzono u niego niedoborów witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Z moich obserwacji: był bardzo szczupłym, zdrowym i radosnym dzieckiem. 

Czytałam kilka książek na temat diety wegańskiej stosowanej u dzieci. Często zwraca się w nich uwagę na fakt, że maluchy powinny być pod kontrolą lekarza monitorującego ich prawidłowy rozwój. Bardzo często problemy ze zdrowiem u dzieci wegan nie są wynikiem diety, a NIEPRAWIDŁOWO STOSOWANEJ DIETY. Zwraca się uwagę na fakt złego konstruowania menu. Należy pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B12, B2, A, żelaza oraz cynku. To właśnie na ich niedobory wskazują badania. W książkach najczęściej zwraca się na nie uwagę zalecając suplementację odpowiednimi witaminami dla wegetarian. Bardzo ważne jest odpowiednie łączenie składników. Czytałam kiedyś ciekawy artykuł o witaminie C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Polecam picie wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny do każdego posiłku (cytryna otwarta przez kilka minut traci swoje właściwości. Najlepiej wykorzystać całą cytrynę do przygotowania napoju dla kilku osób).

Przechodząc do podziału diet wegetariańskich wyróżnia się:

1. Weganizm

Zakłada spożywanie produktów pochodzenia roślinnego. Wyklucza mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka, ser, mleko (np. roślinne, kokosowe, migdałowe itp.). Dozwolone jest spożywanie: warzyw, zbóż (pszenica, ryż, żyto, proso, owies), różnorodnych owoców. Podstawą diety są rośliny strączkowe. Spożywa się wiele orzechów, nasion, grzybów, roślin oleistych (siemię lniane, słonecznik, sezam, pestki dyni). Mięso bardzo często zastępuje tofu (przykładowo podawane z kaszą i warzywami). Wielu wegan nie spożywa miodu uznając, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegańska uznaje kasze, naleśniki z mąki gryczanej, tofu z warzywami, quinoę (komosa ryżowa). Polecam wszelkiego rodzaju smoothie ze szpinakiem, płatkami owsianymi, różnymi nasionami. Należy jeść przeróżne warzywa: buraki, cukinię, brokuł, kalafior, czerwoną fasolę, zieloną fasolę, żółtą fasolę, ziemniaki pieczone w piekarniku, pietruszkę pieczoną w piekarniku, marchewkę. Dietę należy urozmaicać różnymi sałatkami ze świeżych warzyw (surowy burak pokrojony w cienkie plasterki, papryka, pomidor, ogórek, cebula, sałata, szpinak).

2. Semiwegetarianizm

Dieta bazująca na spożyciu produktów pochodzenia roślinnego. Wyklucza mięso (wołowina, wieprzowina i inne) z wyjątkiem drobiu, ryb i nabiału. Dopuszcza spożywanie miodu, mleka, jajek.

3. Pescowegetarianizm

Bazujący na produktach roślinnych, pozwalający na spożycie ryb.

4. Owowegetarianizm

Pozwala na spożycie jaj. Pozostałe zasady zgodne z weganizmem.

5. Laktoowowegetarianizm

Pozwala spożywać jaja oraz produkty mleczne. Pozostałe zasady zgodne z weganizmem.

6. Witarianizm

Dieta „surowa” dopuszczająca podgrzewanie jedzenia do 40°C, wyklucza produkty wysoko przetworzone. Dieta oparta jest na warzywach, owocach, kiełkach, orzechach.

Konstruując własną dietę lub dietę dziecka należy tak komponować produkty, aby podzielić „talerz” na cztery kategorie:

  1. Warzywa
  2. Owoce
  3. Pełne ziarno
  4. Białko 

Ad. 1. Warzywa

Tak naprawdę można je spożywać bez ograniczeń… Frytki i ziemniaki nie są zaliczane do tej kategorii.

Ad. 2. Owoce

Różnorodne.

Ad. 3. Pełne ziarno

Należy spożywać produkty z pełnego ziarna (chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż), unikając produktów oczyszczonych (biały ryż, białe pieczywo).

Ad. 4. Białko

Nasiona strączkowe, tofu, orzechy, fasole, ryby.

Ważne jest, aby ograniczać cukier w napojach, ilość spożycia mleka pochodzenia zwierzęcego (uważam mleko od krowy za ogromnie przetworzony produkt), soków (niezdrowe cukry…). Najzdrowsze jest gotowanie warzyw na parze, lub w wodzie. Decydując się na smażenie należy wybierać oliwę z oliwek, olej rzepakowy.

Osobiście ogromnie sobie chwalę dietę wegańską, choć przyznam, że pozwalam sobie na odstępstwa takie jak zjedzenie ryby lub jajek. Są to moje jedyne i największe przewinienia. Zachęcam do pracy nad własną dietą i zapewniam, że rezygnacja z mięsa (stopniowa) jest możliwa! Sukces to zmiana przyzwyczajeń i stylu życia.