Egzamin ósmoklasisty – język angielski

Egzamin ósmoklasisty – język angielski

„Przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego – ósma klasa”. Taki „temat” często staje się zmorą uczniów klas ósmych oraz ich rodziców. Od wyniku egzaminu – dużo zależy. Na co zwrócić uwagę przed egzaminem? Zdecydowanie na dotychczasowe wyniki w nauce dziecka. Jeżeli są powody do obaw – warto reagować minimum rok przed egzaminem. Uważam, że także minimum rok przed egzaminem warto zweryfikować wiedzę dziecka. Nie zawsze oceny są tutaj odpowiednim „wyznacznikiem wiedzy”.

Z jakich części składa się egzamin z języka angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego składa się z pięciu części:

  • słuchanie – do nagrań głosowych zadane zostaną pytania zamknięte, a także otwarte.
  • rozumienie tekstów pisanych – do tekstów przygotowano zadania zamknięte (testy wyboru, dopasowywanie) oraz otwarte (uzupełnianie luk, udzielanie odpowiedzi na zadane pytania).
  • znajomość funkcji językowych – istna zmora ósmoklasistów. Funkcje językowe to standardowe zwroty, sformułowania w języku angielskim, które trzeba „wykuć na pamięć”. Ten dział sprawdzają zadania zamknięte (test wyboru, dobieranie) oraz otwarte (zadania z lukami).
  • znajomość środków językowych (gramatyka) – od 2022 roku na egzaminie będzie obowiązywał już poziom B1. Obowiązujący zakres gramatyki jest dość szeroki. Obejmuje m.in.: czasy Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Past Simple, Past Continuous, Future Simple, strukturę to be going to, stronę bierną, mowę zależną, zdania przydawkowe czy podstawowe czasowniki modalne. Osobiście materiały stanowiące przygotowanie do tego egzaminu opracowywałam w oparciu o kilka podręczników/repetytoriów do ósmej klasy, oraz repetytoriów przygotowujących do egzaminu. Nie polecam żadnej konkretnej książki – niestety każda ma swoje „plusy i minusy”. Żadna w kompletny sposób nie przygotowuje do egzaminu.
  • wypowiedź pisemna – wymagana jest umiejętność stworzenia wypowiedź pisemnej o długości 50 – 120 słów oraz rozwinięcie wszystkich trzech podanych podpunktów (wymagania dotyczące tego co ma zawierać wypowiedź). Możliwe formy sprawdzenia wiedzy to: notatka, ogłoszenie, e-mail, wpis na blogu lub zaproszenie.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty ?

  • Słuchanie – ciężko jest kogoś „nauczyć słuchać”. Można jednak wskazać metodę. Najpierw przeczytaj treść zadania (zanim usłyszysz nagranie). Słuchając nagrania musisz już wiedzieć na jakie informacje zwracać uwagę. W brudnopisie spisuj „słowa kluczowe”, które wyłapiesz z nagrania. Mogą one ułatwić zrozumienie treści. Tutaj ważna jest znajomość słownictwa oraz wymowa. Jeżeli umiesz tylko pisać po angielsku i nie zwracasz uwagi na wymowę – może być trudno zrozumieć nagrania.
  • Rozumienie tekstów pisanych – tutaj pomogą Ci repetytoria ze słownictwem. Musisz korzystać przynajmniej z dwóch repetytoriów ucząc się słówek potrzebnych do egzaminu. Nie lekceważ tej sekcji. To naprawdę ważne i pomoże zarówno w części rozumienia tekstów pisanych, jak też w innych częściach.
  • Znajomość funkcji językowych – na szczęście jest to zbiór zwrotów oraz phrasal verbs potrzebnych do egzaminu. Da się tego nauczyć na pamięć – więc jest to dobra wiadomość 🙂
  • Znajomość środków językowych – tu potrzebna jest solidna nauka gramatyki wsparta ćwiczeniami. Zaległości mogą wyjść jeżeli je masz… Warto zwrócić uwagę na tę cześć, ponieważ można ją „wyćwiczyć” i opanować.
  • Wypowiedź pisemna – wszyscy jej się boją – nie wiem dlaczego 🙂 Nie musicie pisać dużo. Wybierajcie najprostsze czasy gramatyczne świadomie, używajcie zwrotów, których nauczycie się w części „funkcje językowe”, zachowajcie odpowiednią formę „pisma”, pilnujcie limitu słów, przekażcie ważne informacje i już 🙂 Pamiętajcie, że sami tworzycie treść. Możecie wybrać tylko trzy podstawowe czasy i w nich pisać całą treść.

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

Patrząc na niego od strony „klucza” – tak. Zwłaszcza funkcje językowe potrafią być trudne (nie zawsze „na czas” przypomnisz sobie o jaki zwrot może chodzić).

Patrząc na egzamin pod kątem trudności gramatycznej – nie jest on trudny.

Jaki jest klucz do sukcesu ?

Jeżeli czujesz, że angielski nie jest Twoją mocną stroną – solidnie „wkuwaj” słówka i zwroty. Zdecydowanie funkcje językowe i słówka ułatwią Ci sprawę. Ważne jest też abyś przed egzaminem rozwiązał kilka „prawdziwych” testów z ubiegłych lat. Egzamin ma podobną budowę. Poznaj zadania, ich „logikę”, mechanizm – i walcz pisząc egzamin ósmoklasisty 🙂

Materiały dla Ciebie

Materiały do egzaminu publikuję dla Ciebie w kursie profesjonalym.