Zdrowe śniadanie musli

*WEGAŃSKIE *WEGETARIAŃSKIE

 

Dla kogo? 

Dla dorosłych i dzieci od szesnastego miesiąca życia

 

Od zawsze moim pierwszym skojarzeniem ze śniadaniem było mleko. Jako dzieci uwielbialiśmy kaszę mannę z miodem lub dżemem, płatki, owsiankę na śniadanie. Rzadko jedliśmy rano kanapki czy jajka. Nie wyobrażaliśmy sobie lodówki bez kartonu mleka i paczki płatków w kuchennej szafce…

Kiedyś zastanawiałam się nad wartością odżywczą posiłku zjadanego rano. Zastanawiałam się jednak (na moje nieszczęście) zbyt krótko by temat przemyśleć i wyciągnąć wnioski. Generalnie nie byłam wtedy gotowa na „zmiany” w stylu życia. Nie wyobrażałam sobie, że można zmienić przyzwyczajenia i zrewolucjonizować system żywienia funkcjonujący od zawsze.

Dopiero kilka lat temu zobaczyłam ogromną ilość kcal w owsiance z bananem i kaszy mannie. Dostrzegłam skład jedzenia na talerzu: płatki owsiane, mleko ze sklepu i banan. Przeraziły mnie właściwości płatków czekoladowych, których zjedzenie oznacza tolerancję glutenu, cukru, zjedzenie sztucznych witamin, syntetycznych i uzależniających aromatów. Wiedziałam, że nie mogę tak jeść i nie mogę świadomie dokonywać złych wyborów. W efekcie zmieniłam zestaw śniadaniowy na zdrową kopię modelu znanego mi z dzieciństwa. Z satysfakcją wyrzuciłam mleko ze sklepu, które dziś po otwarciu pachnie mi tylko chemią, zapomniałam o kolorowych opakowaniach kuszących płatków na półce sklepowej (tak naprawdę nie zapomniałam, ale omijam to miejsce w markecie ;))

Mleko zastąpiłam jogurtem z żywymi kulturami bakterii. Dodałam wiele wartościowych ziaren i przypraw, płatki owsiane lub granolę bez cukru, świeże owoce. W efekcie znalazłam zdrowy, wartościowy zestaw śniadaniowy dla całej rodziny, uwzględniając dzieci od czternastego miesiąca życia. Poniżej prezentuję mój zestaw „poranny”. Zalecam dodawanie do niego mleka z migdałów lub jogurtu z koziego mleka, jeżeli mamy przy stole maluchy. Dla najmłodszych polecam dodawanie większej ilości nasion chia (zawierają więcej wapnia od mleka, więcej żelaza od szpinaku). Jakkolwiek pomysł serwowania poniższego zestawu maluchom może wydać się szalony – zaręczam, że dziecko czternasto-miesięczne taki zestaw jadło ZE SMAKIEM. W wieku szesnastu miesięcy jego ulubioną przekąską i rodzajem „batonika z górnej półki” stały się nasiona dyni i słonecznika, orzechy, owoce goji, rodzynki i płatki kokosa (czyli wszystkie produkty, które mamy w „zdrowych” batonikach musli).

Zachęcam do kupienia przeróżnych ziaren i wstawienie ich na półkę, którą do tej pory zajmowały płatki śniadaniowe. 

 

 

Składniki porcji dla jednej osoby:

 

– ½ łyżki zmielonych nasion siemienia lnianego

– 3 łyżki granoli bez cukru lub płatków owsianych

– 1 łyżka płatków kokosowych

– orzechy według uznania (włoskie, brazylijskie, pekan)

– pół łyżki nasion chia (można dodać „suche”, ale najlepiej trzy łyżki nasion zalać wodą i pozostawić na noc w słoiku w lodówce. Powstanie „żel”, który zmiękczy płatki owsiane, granolę)

– ½ łyżeczki cynamonu

– owoce goji

– rodzynki lub suszona żurawina

– pestki dyni

– pestki słonecznika

– owoce według wyboru: papaja, mango, jabłko, banan, winogrona, maliny, jagody, jeżyny

– jogurt kokosowy, naturalny, jogurt z mleka koziego

*mleko z migdałów

*jeżeli konieczne: miód

 

 

Smacznego każdego dnia! 

Wydruk przepisu
Zdrowe śniadanie musli
Musli na śniadanie lub lekką kolację - idealne dla dzieci od szesnastego miesiąca życia
Dania śniadanie
Czas przygotowania 15 min
Porcje
Składniki
Dania śniadanie
Czas przygotowania 15 min
Porcje
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Pokrojone owoce wrzucić do miseczki. Dodać wybrane z przepisu składniki.
  2. Wymieszać. Jeżeli chcemy by granola lub płatki owsiane "zmiękły" - pozostawić musli na około 10 min.